سفارش تبلیغ
صبا ویژن
ورع زیباست ولی در دانشمندان زیباتر است . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
زلال

وصیت علی (ع) در بیست بند
از آن ساعت که علی ضربت خورد تا آن ساعت که جان به جان آفرین تسلیم کرد، کمتر از 48 ساعت طول کشید ، اما علی این فرصت را از دست نداد. دقیقه ای از پند و نصیحت و راهنمای خودداری نکرد . وصیتی در بیست ماده تقریر کرد که در زیر جهت استفاده شما عزیزان آورده ایم.
"بسم الله الرحمن الرحیم . این آن چیزی است که علی پسر ابوطالب وصیت می کند . علی به وحدانیت و یگانگی خدا گواهی می دهد و اقرار می کند که محمد بنده و پیغمبر خداست، خدا او را فرستاده تا دین خود را بر دین های دیگر غالب گرداند. همانا نماز وحیات وممات من از آن خدا و برای خداست . شریکی برای او نیست . من به این امر شده ام و از تسلیم شدگان خدایم .فرزندم حسن تو و همه فرزندان و اهل بیتم وهرکس را که این نوشته من به او برسد ، به امور ذیل توصیه و سفارش می کنم :
1- تقوای الهی را هرگز از یاد نبرید . کوشش کنید تا دم مرگ بر دین خدا باقی بمانید .
2- همه با هم به ریسمان خدا چنگ بزنید و بر مبنای ایمان و خداشناسی متفق و متحد باشید واز تفرقه بپرهیزید . پیغمبر فرمود: اصلاح میان مردم از نماز و روزه دایم افضل است و چیزی که دین را محو می کند فساد واختلاف است .
3- ارحام و خویشاوندان را از یاد نبرید ، صله رحم کنید که صله رحم حساب انسان را نزد خدا آسان می کند .
4- خدا را خدا را درباره ی یتیمان ، مبادا گرسنه و بی سرپرست بمانند.
5- خدا را خدا را درباره ی همسایگان ، پیغمبر آنقدر سفارش همسایگان را کرد که ما گمان کردیم می خواهد آن ها را در ارث شریک کند .
6- خدا را خدا را درباره قرآن ، مبادا دیگران در عمل به قرآن برشما پیشی گیرند.
7- خدارا خدارا درباره نماز ، نماز پایه دین شماست .
8- خدارا خدارا درباره کعبه ، خانه ی خدا ، مبادا حج تعطیل شود که اگر حج متروک بماند مهلت داده نخواهید شد و دیگران شما را طعمه ی خود خواهند کرد .
9- خدارا خدارا درباره جهاد در راه خدا ، از مال وجان خود در این راه مضایقه نکنید.
10- خدارا خدارا درباره زکات ، زکات آتش خشم الهی را خاموش می کند.
11- خدارا خدارا درباره ی ذریه پیغمبرتان ، مبادا مورد ستم قرار بگیرند.
12- خدارا خدارا درباره صحابه ویاران پیغمبر، رسول خدا درباره ی آنها سفارش کرده است .
13- خدارا خدارا درباره فقرا و تهیدستان ، آن ها را در زندگی خود شریک سازید .
14- خدارا خدارا درباره بردگان ، که آخرین سفارش پیغمبر درباره اینها بود .
15- کاری که رضای خدا در آن است در انجام آن بکوشید و به سخن مردم ترتیب اثر ندهید .
16- با مردم به خوشی و نیکی رفتار کنید ، چنان که قرآن دستورداده است .
17- امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نکنید ، نتیجه ترک آن این است که بدان و ناپاکان به شما مسلط خواهند شد و به شما ستم خواهند کرد ، آنگاه هر چه نیکان شما را دعا کنند دعای آنها مستجاب نخواهد شد .
18- بر شما باد که بر روابط دوستانه میان خود بیفزایید ، به یکدیگر نیکی کنید ، از کناره گیری از یکدیگر و قطع ارتباط وتفرقه بپرهیزید .
19- کارهای خیررا به مدد یکدیگر واجتماعا انجام دهید ، و از همکاری در مورد گناهان و چیز هایی که موجب کدورت و دشمنی می شود بپرهیزید .
20- ازخدا بترسید که کیفر خدا شدید است.
خداوند همه شما را در کنف حمایت خود محفوظ بدارد و به امت پیغمبر توفیق دهد که احترام شما و احترام پیغمبر خود را حفظ کنند . همه شما را به خدا می سپارم . سلام و درود حق بر همه شما."
پس از این وصیت دیگر سخنی جز " لا اله الا الله " از علی شنیده نشد ، تا جان به جان افرین تسلیم کرد.نوشته شده توسط مالک 89/6/6:: 3:54 عصر     |     () نظر